OBSAH:

Kúpeľná liečba v Čechách

Viedenská turistická kancelária prichádza s projektom pre turistov – vozíčkárov

Sociálně rehabilitační soustředění

Některé tipy pro vozíčkáře

Vstupy pro vozíčkáže jsou na internetu

Nabídka pobytů od Prosazu

Prázdninové pobyty Asociace muskulárních dystrofiků


Kúpeľná liečba v Čechách
    Veľa našich členov a ostatných telesne postihnutých občanov hľadá na svoje telesné a zdravotné postihnutia úľavu v kúpeľoch v susednej Českej republike. Po roku 1990 sa tieto kúpele stali pre našich zdravotne postihnutých nedostupnými, lebo si museli náklady hradiť z vlastných prostriedkov. Neboli hradené zo zdravotných poisťovní. Až v máji (květnu) roku 2000 premiéri oboch štátov podpísali Zmluvu medzi Slovenskou a Českou republikou o poskytovaní a úhrade zdravotnej starostlivosti.

MZ SR M.Lakatošová

HORE


Viedenská turistická kancelária prichádza s projektom pre turistov – vozíčkárov
   
Rakúska turistická kancelária Wien – Tourismus v rámci akcie Viac informácií a menej znechutenia ponúka telesne postihnutým turistom až 30 trás prehliadok v rakúskej metropole s cieľom sprostredkovať týmto ľuďom intenzívnejší dojem z Viedne. Prehľad o dovolenkových miestach pre vozíčkárov vo Viedni ponúka brožúra s názvom Viedenské tipy pre hostí s hendikepom, ktorú si možno stiahnúť na internetovej stránke tejto agentúry.
www.info.wien.at/handicap.rtf,
v nemčine a na www.info.wien.at/access.rtf, v angličtine

 

HORE


Sociálně rehabilitační soustředění
   
Centrum Paraple pořádá několikrát v roce intenzívní soustředění většího počtu klientů. Jedná se o týdenní pobytové akce, kterých se účastní vždy 12 - 14 "začínajících" vozíčkářů, instruktoři - vozíčkáři, pracovníci Centra a studenti, kteří pomáhají. Cílem je zjistit, ve kterých oblastech by se situace klientů mohla zlepšit /soběstačnost v denních činnostech, fyzická kondice a zdravotní stav, psychický stav a vyrovnávání se situací po úrazu, předpoklady k zaměstnání, odstranění architektonických bariér v bytě a pod./. Pod odborným vedením pracovníků centra včetně instruktorů na vozíků se s pomocí mnoha různých aktivit snažíme situaci klientů zlepšit a ukázat jim, jak sami mohou i po skončení soustředění na sobě pracovat.
Kontakty: Svaz Paraplegiků – Centrum Paraple, Ovčárská 471, 108 00 Praha 10, tel. 74-77-14-78, www.paraple.cz,
e-mail:
paraple@paraple.cz

 

HORE


Některé tipy pro vozíčkáře

   Nejlepší je svoji návštěvu ohlásit předem a domluvit se na podrobnostech. S vozíčkáři počítají upravené prostory hradů a zámků Lednice, Vranova nad Dyjí, Bučovic, speciální trasa je čeká v Jaroměřicích či Lysicích. Ojedinělé možnosti nabízí brněnský hrad Špilberk, v jehož některých částech je výtah a nechybějí nájezdové rampy. Návštěvu Pernštejna, kde jsou točité schody, však památkáři nedoporučují ani lidem o berlích. Bližší informace lze získat na internetových stránkách www.pamatkybrno.cz.

Autor: red.

Zdroj:Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník
Datum vydání: 18.6.2002
Strana: 9
Rubrika: Brno

HORE


Vstupy pro vozíčkáže jsou na internetu

Havlíčkův Brod
    Seznam bezbariérových přístupů do některých významných objektů v Havlíčkově Brodě lze od počátku června najít na internetové adrese: www.bezbarier.cz.
Na průzkumu, o který město požádalo Sdružení Bez bariér z Brna, se podílela Jana Vejsadová z Krajské knihovny Vysočiny s Petrou Rychlou z Centra služeb. "Konzultace probíhaly přímo s jedním handicapovaným - zaměstnancem Městského úřadu Josefem Dáňou," uvedla Jana Vejsadová. Všechny informace budou průběžně aktualizovány a doplňovány.

Autor: (ler)


Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum vydání: 19.6.2002
Strana: 1 Titulní strana

 

HORE


Nabídka pobytů od Prosazu

    Prosaz - Společnost pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením z Prahy pořádá i v tomto roce řadu víkendových a vícedenních rekondičních pobytů. Rehabilitačně rekondičních pobytů se mohou zúčastnit držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. U držitelů průkazu ZTP/P je možmé přihlásit osobu zajišťující doprovod.
    Bližší informace o termínech a programu pobytů vám podají v organizaci Prosaz, Kodymova 2526, Praha 5, 158 00, telefon 251 614 469 nebo 777 701 805. Pokud máte přístup na internet, můžete navštívit stránky www.prosaz.cz.

Yveta Pešková

Zdroj: Vozíčkář 2/2003
Rubrika: Nabídky
Strana: 25

 

HORE


Prázdninové pobyty Asociace muskulárních dystrofiků

    Asociace muskulárních dystrofiků letos opět pořádá rehabilitační a ozdravné pobyty. Zájemci mohou vybírat z této nabídky:
    - Rehabilitační pobyt v Hodoníně u Kunštátu 18. 7. - 25. 7. 2003, cena je 1400,- Kč na osobu. Doprava je zajištěná z Prahy a Kladna a je částečně hrazená. Informace a přihlášku si vyžádejte na adrese Jiří Šandera, Habrovany 1, Rousinov, 683 01, tel.: 517 374 294, e-mail: sanjir@quick.cz.
    - Rekondiční pobyt v Hodoníně u Kunštátu nazvaný "Týden šlechticem" se koná v termínu 2.8. 9.8.2003. Poplatek je 1300,- Kč na osobu a mimo táboráku, diskotéky a dalších zábavy vás čeká i výlet do Moravského krasu. Doprava je vlastní. Informace a přihlášku vám poskytnou na adrese Jitka Kačírková, Petýrkova 1950/18, Praha 4, 148 00, tel.: 272 952 881, e-mail: judy.k@worldonline.cz.
    Uzávěrka přihlášek pro oba pobyty je 31. 5. 2003. Přejeme spoustu hezkých zážitků!

Jitka Kačírková

Zdroj: Vozíčkář 2/2003
Rubrika: Nabídky
Strana: 25

 

HORE